I am President Evil

 
 
نویسنده : President Evil - ساعت ٧:٢٧ ‎ق.ظ روز ۳٠ خرداد ۱۳۸٥
 

چند پرسش ساده از دوران کودکی

 

نقل است که در روزگاران قدیم، پادشاهی شداد به نام نمرود حکومت می کرد. منجمان به او خبر دادند که پسری متولد خواهد شد که سلسله ی پادشاهی او را فرو خواهد ریخت. او برای گریز از این مسئله به سربازان خود فرمان داد که هر زن آبستن را گرفته و فرزند ذکورش را از بین ببرند تا هرگز آن کودک موعود متولد نشود. مادر حضرت ابراهیم (ع) که او را در بطن خود داشت دور از چشم مأموران به غاری گریخت و ابراهیم در آن جا متولد شد...

این جملات را بارها در کودکی ام شنیدم و بر عظمت کار خدا و حقانیت پیمبرش احسنت و بر شاه کوردل ستمگر لعنت فرستادم. حال، سال ها بعد، چند پرسش را که هنوز در ذهن کم بینای من باقی مانده اند و علیرغم بحث و صحبت بسیار با دیگران، جوابی قطعی، مخصوصآ برای قسمت دوم، نیافته ام٬ به بوته ی تفکر خوانندگان عالم این وبلاگ وا می گذارم. باشد که مجالی برای یافتن پاسخ فراهم آید.

1. خبر داشتن از آینده چگونه ممکن است، آن هم از روی ستارگان؟ بلا شک آن زمان، این منجمان نه موحد بودند و نه خداشناس؛ پس حصول این قدرت از طریق الهی منتفی است. اگر اسرار خلقت و سیر اشیا در آسمان هاست، ما در زمین چه می کنیم و چرا نمی خواهیم به همین سادگی از اسرار آینده با خبر شویم؟ در فیلم «خیلی دور، خیلی نزدیک» ساخته ی علیرضا میرکریمی، در صحنه ای روحانی ای جوان و خوش گفت و گو در ماشین دکتر نشسته و از سابقه ی خود در علم هیأت با لهجه ای شیرین سخن می گوید. به این جملات (که نقل به مضمون هستند) دقت کنید: "چند سالی مطالعه کردم ستاره ها رو، بعد به ما گفتن که شما زیادی دیگه جلو نرین که سر از کار خدا در نیارین."

2. نمرود حداکثر کاری را که انسان می توانست انجام دهد تا حضرت ابراهیم (ع) متولد نشود، به کار بست. انتظار هم همین بود ولی او متولد شد و به پیش بینی ستاره شناسان که چندین سال قبل به شاه ارائه شده بود، جامه ی عمل پوشید. چرا تغییر سرنوشت نمرود در دستان خود او نبود؟ پیوست به پرسش اول، آیا امور خلقت در چرخش کواکب و وضعیت آن ها ثبت شده که عده ای می توانند با بررسی این موارد به غیب گویی و پیش گویی بپردازند؟ آیا این بدان معنی نیست که اختیار از کف انسان زمین فرو غلتیده و (همان طور که حداقل در این مثال به خوبی مشهود است) خداوند آن را علنآ در آسمان قرار داده است؟